Vishay/Dale CMF5515M800FKEK
CMF5515M800FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5515M800FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.8M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5515M800FKEK.pdf
Availability of CMF5515M800FKEK
QUANTITY
CMF5515M800FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5515M800FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF5515M800FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5515M800FKEK
Related LinksCMF5515, CMF5515M800FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5515M800FKEK Details Description
Related parts for CMF5515M800FKEK
RES SMD 75 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 37 OLIV datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf