Vishay/Dale CMF5515R000FHRE
CMF5515R000FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5515R000FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5515R000FHRE.pdf
Availability of CMF5515R000FHRE
QUANTITY
CMF5515R000FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5515R000FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF5515R000FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5515R000FHRE
Related LinksCMF5515, CMF5515R000FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5515R000FHRE Details Description
Related parts for CMF5515R000FHRE
IC LATCH TRANSP 16BIT LV 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.3V 5TSOP datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 160PQFP datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf