Vishay/Dale RWR71S4530FSB12
RWR71S4530FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S4530FSB12
Brief Description
RES 453 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S4530FSB12.pdf
Availability of RWR71S4530FSB12
QUANTITY
RWR71S4530FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S4530FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S4530FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S4530FSB12
Related LinksRWR71S4, RWR71S4530FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S4530FSB12 Details Description
Related parts for RWR71S4530FSB12
IC SWITCH HALL EFFECT 3SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 226 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
LMZFL 5/8/135 3.5 BK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf