Vishay/Dale CMF55162K00DHEA
CMF55162K00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55162K00DHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 162K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55162K00DHEA.pdf
Availability of CMF55162K00DHEA
QUANTITY
CMF55162K00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55162K00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55162K00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55162K00DHEA
Related LinksCMF5516, CMF55162K00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55162K00DHEA Details Description
Related parts for CMF55162K00DHEA
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM datasheet.pdf
CABLE 2POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf