Vishay/Dale CMF55162R00BEEA70
CMF55162R00BEEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55162R00BEEA70
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55162R00BEEA70.pdf
Availability of CMF55162R00BEEA70
QUANTITY
CMF55162R00BEEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55162R00BEEA70
Internal Part NumberEIS-CMF55162R00BEEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55162R00BEEA70
Related LinksCMF55162, CMF55162R00BEEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55162R00BEEA70 Details Description
Related parts for CMF55162R00BEEA70
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONTACT RT ANGLE W/ SOLDER LUG datasheet.pdf
Crystal 19.2800MHz 10ppm 8pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 5W L BEND datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf