Vishay/Dale CMF55162R00FKEB
CMF55162R00FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55162R00FKEB
Brief Description
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55162R00FKEB.pdf
Availability of CMF55162R00FKEB
QUANTITY
CMF55162R00FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55162R00FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF55162R00FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55162R00FKEB
Related LinksCMF5516, CMF55162R00FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55162R00FKEB Details Description
Related parts for CMF55162R00FKEB
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
LABEL INK JET CLOTH .38 X 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.8A 60 MOHM TH datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 250' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf