Vishay/Dale CMF55165R00DHEB
CMF55165R00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55165R00DHEB
Brief Description
RES 165 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55165R00DHEB.pdf
Availability of CMF55165R00DHEB
QUANTITY
CMF55165R00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55165R00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55165R00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55165R00DHEB
Related LinksCMF5516, CMF55165R00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55165R00DHEB Details Description
Related parts for CMF55165R00DHEB
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
IC OPAMP FET RR 1.9MHZ LP 8SOIC datasheet.pdf
ELECTRICIANS KIT 16PC-METRIC datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf