Vishay/Dale CMF55165R00FKEA70
CMF55165R00FKEA70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55165R00FKEA70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55165R00FKEA70.pdf
Availability of CMF55165R00FKEA70
QUANTITY
CMF55165R00FKEA70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55165R00FKEA70
Internal Part NumberEIS-CMF55165R00FKEA70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55165R00FKEA70
Related LinksCMF55165, CMF55165R00FKEA70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55165R00FKEA70 Details Description
Related parts for CMF55165R00FKEA70
IC DIGITAL POT 50K 100TP 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf