Vishay/Dale CMF55169K00FHRE
CMF55169K00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55169K00FHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55169K00FHRE.pdf
Availability of CMF55169K00FHRE
QUANTITY
CMF55169K00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55169K00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55169K00FHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)