Vishay/Dale CMF5516K200DHEA
CMF5516K200DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5516K200DHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5516K200DHEA.pdf
Availability of CMF5516K200DHEA
QUANTITY
CMF5516K200DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5516K200DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5516K200DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5516K200DHEA
Related LinksCMF5516, CMF5516K200DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5516K200DHEA Details Description
Related parts for CMF5516K200DHEA
IC REG LDO -5V 0.1A 3SSIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU I.MX35 532MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED 2DIG 8" TH datasheet.pdf
RES 0.102 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf