Vishay/Dale CMF5516K200DHEB
CMF5516K200DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5516K200DHEB
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5516K200DHEB.pdf
Availability of CMF5516K200DHEB
QUANTITY
CMF5516K200DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5516K200DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5516K200DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5516K200DHEB
Related LinksCMF5516, CMF5516K200DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5516K200DHEB Details Description
Related parts for CMF5516K200DHEB
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MUX 3BIT 4:1 5V ECL 28-PLCC datasheet.pdf
LED 17.46MM ORANGE DIFF PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 48POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf