Vishay/Dale CMF5516K500DHEA
CMF5516K500DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5516K500DHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5516K500DHEA.pdf
Availability of CMF5516K500DHEA
QUANTITY
CMF5516K500DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5516K500DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5516K500DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)