Vishay/Vitramon VJ0603Y472KNAAO
VJ0603Y472KNAAO picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603Y472KNAAO
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
VJ0603Y472KNAAO.pdf
Availability of VJ0603Y472KNAAO
QUANTITY
VJ0603Y472KNAAO Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603Y472KNAAO
Internal Part NumberEIS-VJ0603Y472KNAAO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMLCC Cage Code Chg 31/Aug/2014
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.92mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603Y472KNAAO
Related LinksVJ0603Y, VJ0603Y472KNAAO Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603Y472KNAAO Details Description
Related parts for VJ0603Y472KNAAO
BACKSHELL DB15 BLK PLASTIC 3WAY datasheet.pdf
CLAMSHELL SIZE 5 W/RETAINER datasheet.pdf
MOSFET P-CH 400V 1.8A I-PAK datasheet.pdf
CABLE TIE 316 STEEL STD 250'/RL datasheet.pdf
CONN PIN HD 16AWG SILVER CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 PLASTIC datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
IGBT 600V 225A 480W SP1 datasheet.pdf