Vishay/Dale CMF5516K900FKRE70
CMF5516K900FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5516K900FKRE70
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5516K900FKRE70.pdf
Availability of CMF5516K900FKRE70
QUANTITY
CMF5516K900FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5516K900FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF5516K900FKRE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5516K900FKRE70
Related LinksCMF5516K, CMF5516K900FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5516K900FKRE70 Details Description
Related parts for CMF5516K900FKRE70
IDC CABLE-ASR64G/ AE64M / X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 126 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 76A 1000V 3PS 10.16MM datasheet.pdf