Vishay/Dale CMF5517R400DHBF
CMF5517R400DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5517R400DHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5517R400DHBF.pdf
Availability of CMF5517R400DHBF
QUANTITY
CMF5517R400DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5517R400DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5517R400DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5517R400DHBF
Related LinksCMF5517, CMF5517R400DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5517R400DHBF Details Description
Related parts for CMF5517R400DHBF
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
E4DA 5M EXT. CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM ULT GN WATER CLR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6800UF 8V CHA MNT datasheet.pdf