Vishay/Dale CMF55182K00CEEB
CMF55182K00CEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55182K00CEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 182K OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF55182K00CEEB.pdf
Availability of CMF55182K00CEEB
QUANTITY
CMF55182K00CEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55182K00CEEB
Internal Part NumberEIS-CMF55182K00CEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55182K00CEEB
Related LinksCMF5518, CMF55182K00CEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55182K00CEEB Details Description
Related parts for CMF55182K00CEEB
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 25W 48HTQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SHAFT 6" W/ MALE & FEMALE 1/4-21 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT PAR DL 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf