Vishay/Dale CMF5518K700FKRE
CMF5518K700FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5518K700FKRE
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5518K700FKRE.pdf
Availability of CMF5518K700FKRE
QUANTITY
CMF5518K700FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5518K700FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5518K700FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5518K700FKRE
Related LinksCMF5518, CMF5518K700FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5518K700FKRE Details Description
Related parts for CMF5518K700FKRE
FITTING END CAP ABS YELLOW 2X2" datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ROUND/PROJECT RED datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 64-LFBGA datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 1% 50W datasheet.pdf