Vishay/Dale CMF55196K00BHR6
CMF55196K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55196K00BHR6
Brief Description
RES 196K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55196K00BHR6.pdf
Availability of CMF55196K00BHR6
QUANTITY
CMF55196K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55196K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55196K00BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55196K00BHR6
Related LinksCMF5519, CMF55196K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55196K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55196K00BHR6
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TYPE VI SKT CONT,M-MATE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 560A Y1-CU datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.3A 85.5 MOHM datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 14.73MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
RES 208 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 920MA 300 MOHM datasheet.pdf