Vishay/Dale CMF55196K00DHEA
CMF55196K00DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55196K00DHEA
Brief Description
RES 196K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55196K00DHEA.pdf
Availability of CMF55196K00DHEA
QUANTITY
CMF55196K00DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55196K00DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55196K00DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55196K00DHEA
Related LinksCMF5519, CMF55196K00DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55196K00DHEA Details Description
Related parts for CMF55196K00DHEA
FIXED IND 470NH 2A 70 MOHM TH datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 24V +/-15V 55W datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA Backlight, Lighting 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W T18 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGE .050 20POS DR TH datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 800V BU-5S datasheet.pdf