TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FJ43JA
D38999/24FJ43JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FJ43JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24FJ43JA.pdf
Availability of D38999/24FJ43JA
QUANTITY
D38999/24FJ43JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FJ43JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24FJ43JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FJ43JA
Related LinksD38999/, D38999/24FJ43JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FJ43JA Details Description
Related parts for D38999/24FJ43JA
KNOB CLR MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
BUZZER 4.0KHZ 1-20V 78DB PCB datasheet.pdf
GENDER CHANGER HD15F TO HD15F datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf