Vishay/Dale RLR07C7153FSRSL
RLR07C7153FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C7153FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C7153FSRSL.pdf
Availability of RLR07C7153FSRSL
QUANTITY
RLR07C7153FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C7153FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C7153FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C7153FSRSL
Related LinksRLR07C7, RLR07C7153FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C7153FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C7153FSRSL
IC 8051 MCU 8K FLASH 11MLP datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE LP SOT23-5 datasheet.pdf
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8 OHM 10% 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 4.5A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf