Vishay/Dale CMF55196R00DEEK
CMF55196R00DEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55196R00DEEK
Brief Description
RES 196 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55196R00DEEK.pdf
Availability of CMF55196R00DEEK
QUANTITY
CMF55196R00DEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55196R00DEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55196R00DEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55196R00DEEK
Related LinksCMF5519, CMF55196R00DEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55196R00DEEK Details Description
Related parts for CMF55196R00DEEK
IC AMPLIFIER MOD HYBRID SOT115 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 4X132" A MED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM-MAG 2A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC XO 311.04MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X8 Y/G datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf