Vishay/Dale CMF55196R00FKEK
CMF55196R00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55196R00FKEK
Brief Description
RES 196 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55196R00FKEK.pdf
Availability of CMF55196R00FKEK
QUANTITY
CMF55196R00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55196R00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF55196R00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55196R00FKEK
Related LinksCMF5519, CMF55196R00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55196R00FKEK Details Description
Related parts for CMF55196R00FKEK
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
LED 7SEG DISP .40" GREEN CC BLK datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ2 0.98" datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED YELLOW WHITE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 576 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 15 M 8" YEL JACKS LP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 100POS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf