Vishay/Dale CMF551K0200FKEB70
CMF551K0200FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K0200FKEB70
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K0200FKEB70.pdf
Availability of CMF551K0200FKEB70
QUANTITY
CMF551K0200FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K0200FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF551K0200FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K0200FKEB70
Related LinksCMF551K0, CMF551K0200FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K0200FKEB70 Details Description
Related parts for CMF551K0200FKEB70
CONN SOCKET 16PIN GOLD W/STR REL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 22B 5.71" datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
SLD 5.08/34/180G 3.2SN OR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf