Vishay/Dale CMF551K0200FKRE
CMF551K0200FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K0200FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K0200FKRE.pdf
Availability of CMF551K0200FKRE
QUANTITY
CMF551K0200FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K0200FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF551K0200FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K0200FKRE
Related LinksCMF551K, CMF551K0200FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K0200FKRE Details Description
Related parts for CMF551K0200FKRE
DIODE SCHOTTKY 30V 5A DO201AD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20POWERSO datasheet.pdf
DIODE UHF VAR CAP 30V SOD323 datasheet.pdf
IC SENSOR VAR RELUCT QUAD 24SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HI SPD 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf