Vishay/Dale CMF551K0400BHR6
CMF551K0400BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K0400BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.04K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K0400BHR6.pdf
Availability of CMF551K0400BHR6
QUANTITY
CMF551K0400BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K0400BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551K0400BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K0400BHR6
Related LinksCMF551K, CMF551K0400BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K0400BHR6 Details Description
Related parts for CMF551K0400BHR6
TERM RING NYL 26-22AWG #8 datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR DUAL INTRFAC 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 18-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CA SM SC DUP-MTRJ OR. SECURE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER RA 32POS 1.27MM datasheet.pdf