Vishay/Dale CMF551K1000FHEA
CMF551K1000FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1000FHEA
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1000FHEA.pdf
Availability of CMF551K1000FHEA
QUANTITY
CMF551K1000FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1000FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K1000FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1000FHEA
Related LinksCMF551K, CMF551K1000FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1000FHEA Details Description
Related parts for CMF551K1000FHEA
THERMISTOR NTC 470 OHM 10% RAD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
BLZ 5.00/19/90F SN BK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf