Vishay/Dale CMF551K1500BEEA
CMF551K1500BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1500BEEA
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1500BEEA.pdf
Availability of CMF551K1500BEEA
QUANTITY
CMF551K1500BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1500BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K1500BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1500BEEA
Related LinksCMF551K, CMF551K1500BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1500BEEA Details Description
Related parts for CMF551K1500BEEA
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
BUZZER MAGNET 24V 22.5MM RADIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 128TAPS SC70-5 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 630MA 570 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf