Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-GB100LH120N
VS-GB100LH120N picture photo
Mfg. Part Number
VS-GB100LH120N
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1200V 200A 833W INT-A-PAK
Datasheet Download
VS-GB100LH120N.pdf
Availability of VS-GB100LH120N
QUANTITY
VS-GB100LH120N Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-GB100LH120N
Internal Part NumberEIS-VS-GB100LH120N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPowerModules_2DBarcode Mar/2015
Standard Package12
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)200A
Power - Max833W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.77V @ 15V, 100A (Typ)
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce8.96nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDouble INT-A-PAK (3 + 4)
Supplier Device PackageDouble INT-A-PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-GB100LH120N
Related LinksVS-GB10, VS-GB100LH120N Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-GB100LH120N Details Description
Related parts for VS-GB100LH120N
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
PLUG 8ROW 320POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 20.96MM datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 196 CLBs, 6000 Gates, 83MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf