Vishay/Dale CMF551K1500BHR6
CMF551K1500BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1500BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1500BHR6.pdf
Availability of CMF551K1500BHR6
QUANTITY
CMF551K1500BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1500BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551K1500BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1500BHR6
Related LinksCMF551K, CMF551K1500BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1500BHR6 Details Description
Related parts for CMF551K1500BHR6
RIVET SNAP 0.354" NYLON WHITE datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 2.25A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CABLE 4POS STR FMALE-R/A MALE 1M datasheet.pdf
2.00MM PITCH DIL FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 7POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf