Vishay/Dale CMF551K1500FKEB
CMF551K1500FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1500FKEB
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1500FKEB.pdf
Availability of CMF551K1500FKEB
QUANTITY
CMF551K1500FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1500FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K1500FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1500FKEB
Related LinksCMF551K, CMF551K1500FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1500FKEB Details Description
Related parts for CMF551K1500FKEB
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
IC MPU STRONGARM 200MHZ 432BGA datasheet.pdf
SIDACTOR BI 275V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 1/4" BLK 4' datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 1W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf