Vishay/Dale CMF551K1800FKEA
CMF551K1800FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K1800FKEA
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K1800FKEA.pdf
Availability of CMF551K1800FKEA
QUANTITY
CMF551K1800FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K1800FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K1800FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K1800FKEA
Related LinksCMF551K, CMF551K1800FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K1800FKEA Details Description
Related parts for CMF551K1800FKEA
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 172MA 6.7 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEAT SINK datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TV 11C 11#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
33UF 150V 11X32 85C AXI datasheet.pdf