Vishay/Dale CMF551K2100BHEA
CMF551K2100BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2100BHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2100BHEA.pdf
Availability of CMF551K2100BHEA
QUANTITY
CMF551K2100BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2100BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K2100BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2100BHEA
Related LinksCMF551K, CMF551K2100BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2100BHEA Details Description
Related parts for CMF551K2100BHEA
CONN HDR BRKWAY .100 28POS VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
OSC SO 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf