Vishay/Dale CMF551K2100DHRE
CMF551K2100DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2100DHRE
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2100DHRE.pdf
Availability of CMF551K2100DHRE
QUANTITY
CMF551K2100DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2100DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF551K2100DHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2100DHRE
Related LinksCMF551K, CMF551K2100DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2100DHRE Details Description
Related parts for CMF551K2100DHRE
RELAY SSR 10-35MA 16DIP 20-140V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 2POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 173MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL BBG NB6L239MND datasheet.pdf
LP 7.50/135/11 OG datasheet.pdf
FIXED IND 91UH 84MA 8 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A 4XDFN datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf