Vishay/Dale CMF551K2100FKR6
CMF551K2100FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2100FKR6
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2100FKR6.pdf
Availability of CMF551K2100FKR6
QUANTITY
CMF551K2100FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2100FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551K2100FKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2100FKR6
Related LinksCMF551K, CMF551K2100FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2100FKR6 Details Description
Related parts for CMF551K2100FKR6
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO214AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
BOX PLASTIC CLR 2.56"L X 1.97"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
PREMIUM VGA CONNECTION CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf