Vishay/Dale CMF551K2400BEEB
CMF551K2400BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2400BEEB
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2400BEEB.pdf
Availability of CMF551K2400BEEB
QUANTITY
CMF551K2400BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2400BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K2400BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2400BEEB
Related LinksCMF551K, CMF551K2400BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2400BEEB Details Description
Related parts for CMF551K2400BEEB
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 4.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf