Vishay/Dale CMF551K2850BHRE
CMF551K2850BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K2850BHRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.285K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K2850BHRE.pdf
Availability of CMF551K2850BHRE
QUANTITY
CMF551K2850BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K2850BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF551K2850BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.285k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K2850BHRE
Related LinksCMF551K, CMF551K2850BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K2850BHRE Details Description
Related parts for CMF551K2850BHRE
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf