Vishay/Dale CMF551K3000DHEB
CMF551K3000DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K3000DHEB
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K3000DHEB.pdf
Availability of CMF551K3000DHEB
QUANTITY
CMF551K3000DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K3000DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K3000DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K3000DHEB
Related LinksCMF551K, CMF551K3000DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K3000DHEB Details Description
Related parts for CMF551K3000DHEB
RES SMD 68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V datasheet.pdf
FUSE GAUGE TERM SPRING 10-12AWG datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CONN GIG-ARRAY PLUG datasheet.pdf
ACB 31C 31#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 25 V datasheet.pdf