Vishay/Dale CMF551K4700DHR6
CMF551K4700DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K4700DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K4700DHR6.pdf
Availability of CMF551K4700DHR6
QUANTITY
CMF551K4700DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K4700DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551K4700DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K4700DHR6
Related LinksCMF551K, CMF551K4700DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K4700DHR6 Details Description
Related parts for CMF551K4700DHR6
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 50W datasheet.pdf
FIXED IND 3.5UH 9.3A 12.4 MOHM datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 200 LPI datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 270 PF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf