Vishay/Dale CMF551K4700FHEK
CMF551K4700FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K4700FHEK
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K4700FHEK.pdf
Availability of CMF551K4700FHEK
QUANTITY
CMF551K4700FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K4700FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF551K4700FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K4700FHEK
Related LinksCMF551K, CMF551K4700FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K4700FHEK Details Description
Related parts for CMF551K4700FHEK
RES SMD 4.7K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECPT 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FRAME GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
RUGGED PC SERIAL I/O CARD 20 PAC datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 985MA 130 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
TGARD 400 A1 11.75" 30M ROLL ADH datasheet.pdf