Vishay/Dale CMF551K4700FKEK39
CMF551K4700FKEK39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K4700FKEK39
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K4700FKEK39.pdf
Availability of CMF551K4700FKEK39
QUANTITY
CMF551K4700FKEK39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K4700FKEK39
Internal Part NumberEIS-CMF551K4700FKEK39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K4700FKEK39
Related LinksCMF551K4, CMF551K4700FKEK39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K4700FKEK39 Details Description
Related parts for CMF551K4700FKEK39
MOSFET N-CH DUAL GATE 6V SOT143R datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 7POS OR datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 23POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FLAT ATTACH NPT 1/8 FEMAL THREAD datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-12PF 750V SURF MNT datasheet.pdf