Vishay/Dale CMF551K4700FKEK39
CMF551K4700FKEK39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K4700FKEK39
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K4700FKEK39.pdf
Availability of CMF551K4700FKEK39
QUANTITY
CMF551K4700FKEK39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K4700FKEK39
Internal Part NumberEIS-CMF551K4700FKEK39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K4700FKEK39
Related LinksCMF551K4, CMF551K4700FKEK39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K4700FKEK39 Details Description
Related parts for CMF551K4700FKEK39
CONN HEADER .100 SNGL STR 20POS datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 24-SSOP datasheet.pdf
MOD IPM 600V 10A 25-SDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8"-200' BLACK datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf