Vishay/Dale CMF551K5000BEEK
CMF551K5000BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5000BEEK
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5000BEEK.pdf
Availability of CMF551K5000BEEK
QUANTITY
CMF551K5000BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5000BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF551K5000BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5000BEEK
Related LinksCMF551K, CMF551K5000BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5000BEEK Details Description
Related parts for CMF551K5000BEEK
CONN IC DIP SOCKET 18POS TINLEAD datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" GRAY 8FT datasheet.pdf
CONN STACKER 24POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC DVR CRT 3CH 12MHZ TO247-15 datasheet.pdf