Vishay/Dale CMF551K5000DHEK
CMF551K5000DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5000DHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5000DHEK.pdf
Availability of CMF551K5000DHEK
QUANTITY
CMF551K5000DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5000DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF551K5000DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5000DHEK
Related LinksCMF551K, CMF551K5000DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5000DHEK Details Description
Related parts for CMF551K5000DHEK
CONN PLUG 5POS W/SOCKET SOLDER datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
16+16 DIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
RSV 1.6 LSF 36 GR 4.5 AU datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf