Vishay/Dale CMF551K5000FHEK
CMF551K5000FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5000FHEK
Brief Description
RES 1.50K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5000FHEK.pdf
Availability of CMF551K5000FHEK
QUANTITY
CMF551K5000FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5000FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF551K5000FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5000FHEK
Related LinksCMF551K, CMF551K5000FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5000FHEK Details Description
Related parts for CMF551K5000FHEK
IDC CABLE - MKS20K/MC20F/MCS20K datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 16POS 2.54MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5.97MM datasheet.pdf
RES 32 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf