Vishay/Dale CMF551K5200BER6
CMF551K5200BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5200BER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.52K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5200BER6.pdf
Availability of CMF551K5200BER6
QUANTITY
CMF551K5200BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5200BER6
Internal Part NumberEIS-CMF551K5200BER6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5200BER6
Related LinksCMF551K, CMF551K5200BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5200BER6 Details Description
Related parts for CMF551K5200BER6
OPTO SENSOR XMITTER/RCVR HORZ datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 25PPM datasheet.pdf
CUS. HDR datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 125MA 5 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
PRSSR TRNS 0-25BR 4-20MA DIN datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1.7A TO277A datasheet.pdf