Vishay/Sprague M39003/01-2574/TR
M39003/01-2574/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2574/TR
Brief Description
CAP TANT 0.056UF 10% 50V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2574/TR.pdf
Availability of M39003/01-2574/TR
QUANTITY
M39003/01-2574/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2574/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2574/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2574/TR
Related LinksM39003/0, M39003/01-2574/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2574/TR Details Description
Related parts for M39003/01-2574/TR
RES 4.7K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES TEMP SENS 390 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT REG W/BATT DETECT 20SOIC datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0 UPD780973/F0974 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 337BGA datasheet.pdf
RES 301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO AFI JACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf