Vishay/Dale CMF551K5400BERE70
CMF551K5400BERE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5400BERE70
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5400BERE70.pdf
Availability of CMF551K5400BERE70
QUANTITY
CMF551K5400BERE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5400BERE70
Internal Part NumberEIS-CMF551K5400BERE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5400BERE70
Related LinksCMF551K5, CMF551K5400BERE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5400BERE70 Details Description
Related parts for CMF551K5400BERE70
PC BOARD 4.5"X6.5" UNCLAD 0.1" datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL R/A 3.05MM datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 20.7MM datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf