Vishay/Dale CMF551K5400FKR670
CMF551K5400FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5400FKR670
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5400FKR670.pdf
Availability of CMF551K5400FKR670
QUANTITY
CMF551K5400FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5400FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF551K5400FKR670
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5400FKR670
Related LinksCMF551K5, CMF551K5400FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5400FKR670 Details Description
Related parts for CMF551K5400FKR670
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"250PC datasheet.pdf
VARISTOR 780V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 15NS 44PLCC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.1A 8UMAX datasheet.pdf