Vishay/Dale CMF551K5800DHRE
CMF551K5800DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K5800DHRE
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K5800DHRE.pdf
Availability of CMF551K5800DHRE
QUANTITY
CMF551K5800DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K5800DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF551K5800DHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K5800DHRE
Related LinksCMF551K, CMF551K5800DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K5800DHRE Details Description
Related parts for CMF551K5800DHRE
LED 2MM X 5MM RT ANGLE GRN PCMNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
23+23 DIL PIN HDR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 37POS datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .3330 MARKED datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, <100 UA, 8-/10-/12-Bit nanoDAC D/A, SPI Interface, SC70 Package IC datasheet.pdf